| |
Klimat (2010-02-08)
|
Miljonförluster av ozonskador
Hämmad skogstillväxt med tio procent och mindre skördar inom jordbruket. Ozonskador orsakar miljonförluster enligt en ny nordisk-baltisk rapport.
Av:
Jessica Bergh
 |
 |
 |
Enligt en ny rapport ger ozonskador mindre skördar och hämmar skogstillväxten vilket ger miljonförluster.
Foto: Stock.xchng
|
 |
– Ozonet påskyndar åldrandet, det är en oxiderande gas som leder till att grödor och andra växter får en kortare tid med aktiv fotosyntes och vissnar snabbare. Det mesta talar för att vi kommer att få se mer av ozonskador i framtiden, säger docent Per Erik Karlsson från Svenska miljöinstitutet, IVL, som skrivit rapporten.
Han uppskattar att ozonskadorna i enbart Sverige innebär en årlig förlust på cirka 300 miljoner kronor. Dessutom finns det en tydlig koppling mellan ozonskador och klimatförändringarna, för samtidigt som klimatförändringarna påskyndar ozonbildningen bidrar uppvärmningen till att växter tar upp mer av den skadliga gasen.
Rapporten är finansierad av Nordiska ministerrådet och svenska Naturvårdsverket.

Liknande artiklar
IPCC-uppdrag till svenska forskare (2010-08-16)
3 lästips för i höst (2010-08-16)
Få litar på klimatlöften i reklam (2010-06-09)
Så kan ett lyckat klimatavtal bli verklighet (2010-05-20)
Hon tar över efter Yvo de Boer (2010-05-19)
USA:s förhandlare tror på varmare klimatmöte (2010-05-12)
|
 |
|
|
|